Faq

FAQ

Kimler Üye Olabilir?

Tarımsal ürün ve gıda maddesi üreten ve bu ürünlerin alım ve satımı konularında faaliyet gösteren İzmir Ticaret Borsası üyesi olan firmalar ve İzmir Ticaret Borsası ile işbirliği yapan oda, borsa ve meslek kuruluşlarına üye olan firmalar sisteme üye olabilir.

İzmir Ticaret Borsası ile işbirliği yapmayan oda, borsa ve meslek kuruluşlarına üye olan firmalar ile herhangi bir oda, borsa ve meslek kuruluşuna üyeliği bulunmayan firmalarda üyelik başvurusunda bulunabilir. Ancak, bu firmaların üyeliğine site yöneticisi karar verir.

Nasıl Üye Olunur?

Siteye üye olabilmek için ana sayfada yer alan “Başvuru Formu” doldurulur. Üyelik talebi site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra e-mail adresinize onay maili gönderilir.

Siteye Üyelik Ve İşlemeler İçin Ücret Ödemek Gerekir Mi?

Siteye üye olmak, ürün sergilemek, alım ve satım ihalesi açmak için ücret ödemeye gerek yoktur.

Dükkan Nedir?

Dükkan, site üyelerinin profil sayfalarının yer aldığı bölümdür. Bir site üyesinin dükkanından firması hakkındaki bilgilere, vitrin ürünlerine ve alım, satım ihalelerine ulaşmak mümkündür.

Vitrin Ürünü Nedir?

Vitrin ürünleri, site üyelerinin ürünlerini ihale dışında sergileyerek satışa sunduğu bölümdür. Bu bölümde, ürünle ilgili bilgiler veriler ve satış fiyatı belirtilir. Bu ürünleri almak isteyen firmalar, satıcı ile iletişime geçerek alım satım gerçekleştirilebilir.

Vitrin Ürünü Nasıl Eklenir?

Site üyesi, üye girişini gerçekleştirdikten sonra kendi dükkan sayfasındaki “Ürün Ekle” bölümünden gerekli bilgileri girerek vitrin ürünü ekleyebilir.

Satım İhalesi Nedir?

Bir site üyesinin, belirli bir süre içerisinde satmak istediği bir ürün için, belirli bir başlangıç fiyatından açık artırma usulü açtığı ihaledir. 

Alım İhalesi Nedir?

Bir site üyesinin, belirli bir süre içerisinde almak istediği bir ürün için, belirli bir başlangıç fiyatından açık eksiltme usulü açtığı ihaledir.

İhale Nasıl Açılır?

Site üyesi, kontrol panelinde yer alan “İhale Aç” bölümünden gerekli bilgileri girerek alım yada satım ihalesi açabilir.

Satım İhalesindeki “Tavan Fiyat” Nedir?

Satım İhalesinde belirtilen “Tavan Fiyat” satış ihalesini açan site üyesi için hemen satmaya hazır olabileceği fiyat seviyesini göstermektedir. Her satım ihalesinde “Tavan Fiyat” belirtmek zorunlu değildir. Bir satım ihalesine tavan fiyattan verilen teklif, teklifi veren üyenin ihaleyi kazanacağı anlamına gelmez. 

Alım İhalesindeki “Taban Fiyat” Nedir?

Alım İhalesinde belirtilen “Taban Fiyat” alım ihalesini açan site üyesi için hemen almaya hazır olabileceği fiyat seviyesini göstermektedir. Her alım ihalesinde “Taban Fiyat” belirtmek sorunlu değildir. Bir alım ihalesine taban fiyattan verilen teklif, teklifi veren üyenin ihaleyi kazanacağı anlamına gelmez.

Açılan İhale İptal Edilir Mi?

Açılan bir alım ya da satım ihalesi, herhangi bir üyeden teklif gelmediği sürece ihale bitiş tarihinden önce iptal edilebilir.

İhale Açmadan Alım-Satım Yapılabilir Mi?

Site üyeleri ihale oluşturmadan da alım satım yapabilir. Vitrin ürünleri kısmında alım ya da satım yapan kişi veya firmalarla iletişime geçerek gerçekleştirilebilir.